Prohledat tento blog

pondělí 21. listopadu 2022

Měsíc férových cen aneb Co vše se skrývá za cenou... třeba mých látkových panelů?

 


Přišlo vám někdy zboží nějakého lokálního tvůrce, ať už na stánku nebo v e-shopu, drahé?
Ruku na srdce... Mně občas taky. 
Je to tím, že často máme jen velmi mlhavou představu, co všechno se za onou cenou skrývá. 
A právě na to, že to, co se nám často zdá drahé, je ve skutečnosti jen za férovou cenu, upozorňuje iniciativa Měsíc férových cen.

Mnohdy totiž vůbec netušíme, kolik různých úkonů musel ten který tvůrce udělat, než světlo světa spatřil konečný výrobek, jehož cena se nám pak ve srovnání s masovou produkcí odněkud z Číny logicky zdá příliš vysoká.
Ani já, která sama tvořím, si u některých odlišnějších výrobků nedokážu plně představit, co všechno práce na nich obnáší.

Můžu vám ale přiblížit, co všechno se skrývá za cenou mých látkových panelů.


Za prvé je to Nápad... (S velkým "N" je napsán schválně ;-)...) Ten nepřichází jen tak. Vyžaduje to vnímavou a tvořivou mysl, kterou člověk musel cvičit celá léta, a taky dostatek času, během kterého onen prvotní nápad dozraje, a vy ho rozvinete do konkrétní použitelné podoby.
Během té doby si píšete poznámky, děláte náčrtky, různě svůj nápad doplňujete a měníte... Tenhleten čas, kdy nápad zraje, rozvíjí se, a je neustále doplňován o další a další skvělé detaily, miluju na celé tvorbě vůbec nejvíc... ;-)

Pak následují celé týdny skicování a malování. Během kterých původní nápad dostává svou konkrétní vizuální podobu. 
To je často vyloženě mravenčí práce. A je k tomu potřeba krom talentu taky značná kreslířská zručnost, kterou člověk nezíská přes noc... V mém případě jsou za ní léta v LŠU, později v ZUŠ, stovky a tisíce hodin kreslení a malování, ale i třeba studium anatomie a perspektivy během let na VOŠ oděvního návrhářství a během studií výtvarné výchovy na pajďáku... a následně mnoho dalších tisíc hodin kreslení a malování a poznávání dalších výtvarných technik v průběhu let od dob studií, kdy se výtvarný projev postupně dál tříbí a zdokonaluje.
Každá postavička do nového panelu se i několikrát překreslí, dokud s její podobou nejsem plně spokojená. Následně pak po několika barevných zkouškách dostane svou konečnou barevnost. Vše se dlouze ladí, aby to k sobě hezky sedělo.
Následuje malování jednotlivých herních prvků, a na závěr pak tvořím pro postavičky onen hrací svět, kterážto práce začíná propočítáváním a přesným rýsováním rozměrů jednotlivých částí budoucího panelu, a pokračuje dlouhým vyplňováním původně bílé čtvrtky, rozdělené na různě velké obdélníky, všemi těmi zajímavými detaily, u nichž se vždycky těším, jak je pak vaše děti na ušitém setu budou postupně objevovat.

Když je po mnoha týdnech vše konečně namalováno, je potřeba to dílek po dílku dostat do počítače a v grafickém programu sestavit do konečné podoby... Většinou to pro mne znamená tři až čtyři celonoční šichty, protože jen v noci je na podobně soustředěnou tvorbu u nás doma ten správný klid ;-) 

Hotové grafické podklady pak posílám do tiskárny, která tiskne na certifikované materiály vhodné i pro děti mladší tří let, což je skvělé, ale nese to s sebou i vyšší cenu tisku.  A pak s napětím očekávám výsledek, zda vše přijde natištěné ve správných rozměrech a ve správné barevnosti.

Následně je potřeba došlou látku nafotit a nový panel vložit na e-shop, vymyslet k němu poutavý popisek, a dopodrobna vypsat všechny důležité údaje.

Krom toho je nezbytně nutné vám o každém novém panelu nějak dát vědět... 
Což znamená hodiny a hodiny tvorby obsahu pro moje sociální sítě. Hodiny komunikace s fanoušky (což bývá ta zábavnější část ;-)...) A také hodiny a hodiny vzdělávání se v marketingu a v novinkách ohledně SEO... Tuhletu část "jak o své tvorbě dát vědět" se učím teprve poslední tři roky, a pořád mám v téhle disciplíně citelné mezery.

Z nového panelu je také potřeba daný výrobek vždy ušít, aby každý dobře viděl, co vlastně z toho panelu může vzniknout za krásu. Celý postup průběžně fotit, a následně ho sepsat do podoby fotonávodu zde na blogu. Několikrát si jej projít, zda je dostatečně srozumitelný a neobsahuje moc překlepů a chyb... A opět vám o tom, že je návod už k dispozici, dát vědět ;-).

Svůj čas taky zabere komunikace se zákazníky. Často zákaznicím píšu, když vidím, že třeba objednaly z doplňkové galanterie něco, co k vybranému panelu vůbec nepotřebují a zároveň naopak neobjednaly něco, co by k němu potřebovaly, protože vážně nechci, aby byly zklamané, že jim něco chybí, nebo že něco objednaly a zaplatily zbytečně. 
Stříhání a balení látek se taky nezařídí samo. A balíčky se do zásilkovny či na poštu též samy nevypraví ;-).

Kromě toho všeho je potřeba do konečné ceny zahrnout náklady na materiál, čtvrtky, barvy, tužky štětce... Náklady na energie, PC, šicí stroj... Náklady související s provozem e-shopu a používáním grafického programu. Poplatky za doménu. A v neposlední řadě taky povinné odvody - daně, zdravotní a sociální pojištění, které z konečné částky ukrajují vedle ceny tisku vůbec nejcitelněji.


Připadají vám po tomto výčtu mé látkové panely drahé?

Popravdě... já si opět, a ještě důkladněji uvědomila, že jsou věci, které jsem do výsledné ceny nezapočítala buď vůbec, a nebo v nedostatečné míře...


Což znamená, že moje ceny vlastně zatím nejsou tak docela férové... A že je budu muset v dohledné době důkladně přepočítat, a následně patřičně zvýšit.

Ano, moje ceny nejsou férové, a proto půjdou v průběhu prosince nahoru. O kolik to přesně bude, musím ještě spočítat.

Do té doby máte poslední příležitost využít mé dosavadní hlouposti a neznalosti, a ulovit si nějaký ten panel za stávající nízkou cenu ;-)


Více se o celé iniciativě měsíc férových cen můžete dočíst např. na wonline, zeny s.r.o., ale hlavně na facebooku a instagramu
Pokud vás zajímá, co stojí za cenou konkrétních výrobků našich konkrétních tvůrců, tak uvedené odkazy určitě navštivte ;-) 
Na instagramu sledujte #mesicferovychcen


Žádné komentáře:

Okomentovat